Laastukatuse paigaldus

Laastud on olnud Eestis enamlevinud puidust katusematerjal, nii võime tänapäevalgi avastada vananeva eterniitkatuse alt just laastu- ja pilpakatuseid. See näitab hästi ka laastukatuse vastupidavust ja väärtust Eesti ajaloos.

Katuselaastud on ajalooliselt tuntud hiljemalt 18. sajandi lõpust. Laiemalt levisid need siiski 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Kus seoses rehepeksumasina laiema levikuga ei olnud enam kvaliteetseid õlgesid, mida katuste katmiseks kasutada.  Nii asendati kõigepealt  õlgkatused Lõuna-Eestis, kus 1922. aastaks olid laastukatustega kaetud juba pooled hooned.

Laastukatust on nimetatud ajaloos ka pilbaskatuseks, kuigi pilbas on käsitsi pakust tõmmatud laast ja tänapäeval seda enam ei tehta. Laastukatuse elueaks pakutakse kümme aastat kihi kohta, seega on kolmekordse katuse elueaks keskeltläbi 30 aastat. Sõltub see muidugi erinevatest lisateguritest, enamasti just looduslikest. Näiteks päikese hulk ja suund ning igapäevaselt katusele lendava biomaterjali(oksad, lehed) kogus. 

Võtke ühendust meie klienditeenindusega ja me aitame teil leida just teie hoonele sobiva lahenduse!

laastukatuse hind

Tehtud tööd

Katuselaastu toorainena on kasutusel erinevad puiduliigid, valiku esmaseks kriteeriumiks peaks olema oksavaba ja kergesti töödeldav puit. Seetõttu eelistatakse tänapäeval peamiselt haavapuitu, kuid levinud on ka kuusepuit, mis tegelikult on peenikeste teravate oksakohtadega. Vähemlevinud on männipuidust laastud, kuna männil on suured oksakohad. Haava eeliseks on suhteliselt oksavaba puit, küll aga kipub haavapuit päikese käes rohkem „mängimaˮ kui okaspuupuit.

Laastukatused pakuvad mitmeid eeliseid katuse ehitamisel. Peamiselt paistab silma ta oma traditsioonilise välimuse, vastupidavuse, keskkonnasõbralikkuse, hea isolatsiooni ja õigesti töötlemisel ka tulekindlusega. See teeb neist populaarse valiku nii ajalooliste hoonete renoveerimisel kui ka uute hoonete ehitamisel.

Laastukatuse ehitamisega saab hakkama iga meistrimees, kes suudab haamrit käes hoida, väikeste nõuannete ja näpunäidete abil, ent kuna tänapäeval tegeleb igaüks pigem sellega, milles ennast kõige pädevamalt tunneb, siis oleme nõus ka jõuga appi tulema.

Laastukatuse paigaldamine võib olla keeruline protsess, kuid õigete tööriistade ja kuldsete kätega on võimalik ka ise hakkama saada. Anname väikese ülevaate, mida kujutab endast laastkatuse paigaldus. 

Enamasti ehitatakse laastukatused kolmekordsena, mis on puidust katuse materjalide jaoks optimaalne. Paksemad katused ei pruugi pärast tugevaid vihmasadusid ära kuivada ja võivad seetõttu mädanema minna. Kahekordsed katused soovitame ehitada ainult vähem tähtsatele kõrvalhoonetele, kuna paratamatult peab kahekordne kate oluliselt vähem vastu. Üldjoontes peetakse tänapäevaste puitkatuste elueaks 10 aastat kihi kohta, lõunapoolsed katuseküljed saavad tavaliselt kiiremini otsa, sest kõige laastavamalt mõjub katuselaastule päikese UV-kiirgus. 

Laastude valmistamisel on oluline jälgida laastude kuju, pikkust, töötlusastet. Nimelt laastud peavad olema ilma kooreta, sest koore alla koguneb muidu liigniiskust. Laastud ei või olla liiga peenikesed, et nad liialt kokku ei kuivaks ja paigaldamist raskendaks. Samas ei või olla laastud ka liiga laiad, sest võivad muidu kuivades praguneda. Õnneks on meil tööl osavad laastumeistrid, kes oskavad hoolt kanda just õige suuruse ja vormiga laastude valmistamise eest. 

Puitkatused OÜ valmistab nii haava- kui kuuselaastusid pikkusega 510–520 mm, seega paigaldame kolmekordse katuse 165 mm sammuga ja kinnitame laastud pika peenikese naela või naelapüssi klambriga Seda on oluline teada roovituse (50 x 50 mm saematerjal) rihtimiseks, et laastud hiljem ikka peale sobiksid. Klassikalisel laastukatusel on hari kaetud harjalaudadega, milleks valime võimalikult laia laua, tavaliselt 180 või 200 mm. Viiluotstesse tuleb 150 mm lai viilulaud, ning katuse peale veel servi katma 100 mm laud.


Kui te pole oma oskustes ja teadmistes kindel, siis on alati mõistlik konsulteerida spetsialistiga. Kuna laastkatuse paigaldus võib olenevalt olukorrast olla keerukaks, siis võtke julgelt ühendust meie katuse meistritega ja küsige pakkumist!

Hooldamata katus võib jääda sambla- ja oksa-lehesodi alla, mis seob katusel vett, nii jääb pidevalt märja katuse eluiga oluliselt lühemaks hooldatud katuse omast. Hea peremees vaatab oma katusekatte vähemalt korra (või kaks) aastas üle, eemaldab sealt lahtise sodi ja vajaduse korral tõrvab või tõrvaõlitab katusekatte. Puitkatuse kestvuse eelduseks on ennekõike materjali piisavalt kiire kuivamine. Selle tagab kas suurem katuse kalle või puidu kaitsmine niiskuse ja vee eest (lisaimmutamine) ning loomulikult regulaarne puhastamine.

Katuse hooldust raskendab asjaolu, et seda saab Eesti ilma juures teha vaid üksikutel momentidel aastas, sest hoolduse käigus peab katus olema täielikult kuivanud. 

Katuse hoolduse käigus on võimalik tõrvaõliga katuse värvitooniga mängida, segades värvimuda. Seeläbi saate oma katusele umbes iga 4-5 aasta tagant uue, värske välimuse anda.

Laastukatuse hinna kujunemisel mängivad rolli erinevad faktorid. Näiteks vana katusekatte olukord, kasutatud materjal, katuse suurus jm. Vana katusekatte eemaldamisel võib arvestada ruutmeetri hinnaks 4-7€ vahemiku, roovituse paigaldamine 5-7€ vahemikus ruutmeetri kohta ning laastu paigaldamine roovitusele püssiga kuskil 21€ ruutmeetri kohta. Haavast katusekaast maksab 17,8 € / m², kuusest 21,7 € / m². Rohkem infot hindade kohta leiad meie kodulehe hinnakirjast ja konkreetse pakkumise saamiseks küsi pakkumist. 

Mida kliendid räägivad

Küsi pakkumist

Võta ühendust ning aitame sobiva lahenduse leidmisel!

    E-post: info@puitkatused.ee | © 2024 · Puitkatused OÜ · CODENOT